NewsyOprogramowanie

Koniec wsparcia Windows 10. Microsoft podjął już decyzję

Premiera Windows 10 miała miejsce dnia 29 lipca 2015 roku. Od tej daty minęło już 8 lat. Zastąpił on wersję Microsoft Windows 8. Co najciekawsze wersja 9 nigdy nie powstała i została pominięta najprawdopodobniej w celu oznaczenia dużego przeskoku jakościowymi między kolejnymi wersjami. Zresztą zmiana numeracji systemów z logiem Windows miała miejsce już wielokrotnie za panowania Billa Gatesa. Należy również zaznaczyć, że pierwotnie Windows 10 miał być ostatnią wersją tego popularnego systemu, a kolejne wersje miały być udostępniane jako aktualizacje. Jak widać plany te się zmieniły, bo została opublikowana wiadomość, że koniec wsparcia Windows 10 jest już blisko.

Obecnie Windows 10 jest najbardziej popularnym systemem operacyjnym z rodziny Windows. Od właścicieli firmy Microsoft została wydana decyzja, że dla Windows 10 nie będą już tworzone nowe funkcje, co oznacza koniec jego rozwoju. Co to oznacza w praktyce?

Przedstawiciel amerykańskiej firmy, Jason Leznek podał szokujące informacje na temat rozwoju „dziesiątki”. Zakomunikował, że standardowe wsparcie techniczne skończy się 14 października 2025 r. Poprawki bezpieczeństwa dla wszystkich wersji Windows 10 będą wydawane do wymienionej daty. Po tym terminie będzie możliwy zakup odpłatnego wsparcia w zakresie aktualizacji dotyczących zabezpieczeń. Jakie to mogą być kwoty? Dla Windows 7 Home kwoty te rozpoczynały się od 25 dolarów, a w przypadku Windows 7 Professional od 50 dolarów i kwoty te rokrocznie były zwiększane. Takie odpłatne wsparcie ma być świadczone do 2028 roku.

W związku z tym koncern zaleca przeniesienie się na najnowszy system operacyjny. Jednak może być z tym problem ze względu na minimalne wymagania systemowe Windows 11:

CPU min. 1 GHz z co najmniej 2 rdzeniami,
4 GB RAM,
64 GB pamięci masowej,
karta graficzna zgodna z DirectX 12 lub nowszym ze sterownikami WDDM 2.0,
wyświetlacz min. 720p o przekątnej większej niż 9 cali i 8 bitów na kanał kolorów,
moduł TPM 2.0,
oprogramowanie układowe systemu – UEFI.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *